Menu
Home Page

Meet the Governors

Welcome to our Governors’ section.

 

The governing body is responsible for both the conduct of the school and for promoting high standards. The governing body carries out its role by setting the vision for school and then ensuring that the school works efficiently and effectively towards achieving that vision. It does this by building a thorough knowledge of the school and its community, by both supporting and constructively challenging the school, and by ensuring accountability and compliance. The governing body of  our school is made up of parent governors, co-opted governors and a Local Authority governor.

 


Please find below details of how our Governing body is structured, including the names, categories, responsibilities for each Governor.


We have also provided a list of Governor Interests for your information.

 

Head Teacher Governor

Denise Dixon

 

Chair of Governors

Kevin Williams

 

Co-Opted Governors

Elizabeth Goodridge

Veryan Hole

Ann Jones

 

Parent Governors

Martin Lidbetter

Carla Hall

Tiffany Gordon

 

Staff Governor

Helen Ovenden

 

 

 

 

School Year - 1 September 2016 to 31 August 2017        
             
Governors Governor Type End of Term Position(s) Held

Full Governing

Body

Audit &

Resources

Learning & Teaching
Ms Keran Currie Local Authority Resigned 19.10.2017   (1/2) 0 (0/1)
Mr James Davies Parent Resigned 31.08.2017   (2/3) (2/2) (1/1)
Mrs Denise Dixon Head Teacher   Head Teacher (5/5) (3/3) (4/4)
Mr David Fitze Local Authority Resigned February 2017 Chair (2/5) (1/1) (1/1)
Mrs Elizabeth Goodridge Co-Opted     (2/2) 0 (1/1)
Mrs Tiffany Gordon Parent 06.11.2018 Vice Chair/Safeguarding (5/5) 0 (1/4)
Mrs Carla Hall Parent 06.11.2018 Chair L&T/Pupil Premium/NQTs/HR (5/5) 0 Chair (4/4)
Mr Peter Hicklin-Mighall Co-Opted Resigned 19.10.2017 Health & Safety/Gifted & Talented (3/5) (0/3) 0
Mrs Veryan Hole Co-Opted 03.09.2018 SEND (4/5) (0/3) (3/4)
Mrs Louise Jaitly Teacher Resigned 31.08.2017 Literacy (4/5) 0 (4/4)
Mr Martin Lidbetter Parent 06.11.2018 Website/Maths (5/5) (2/3) (1/1)
Mr David Shepherd Co-Opted Resigned October 2016 Chair L&T (1/1) 0 0
Mrs Moira Skinner Co-Opted Resigned 31.08.2017 Literacy (2/5) 0 (1/4)
Mr Kevin Williams Co-Opted 13.03.2018 Vice Chair/Chair/Governor Training (5/5) Chair (3/3) 0
Top